Czym kierować się przy wyborze architekta wnętrz?

Mam wrażenie, że ostatni post wzbudził mnóstwo emocji. Pokazały mi to komentarze oraz wiadomości prywatne o Waszych doświadczeniach związanych ze współpracą z architektami wnętrz – tych udanych i tych trochę mniej. Dlatego chciałbym Wam odrobinę pomóc i przedstawić kilka argumentów czym najlepiej kierować się przy wyborze projektanta.

▪️Podstawowa sprawa – portfolio. Warto zapoznać się z dorobkiem architekta, aby już na starcie określić czy macie podobną wrażliwość. Jeżeli nie jesteś pewien, czy wybrany przez Ciebie projektant odnajdzie się w stylu np. „glamour” warto przed przystąpieniem do współpracy wysłać kilka inspiracji i zapytać, czy podejmie się projektowania w takim nurcie. Czasami jest tak, że różne osoby inaczej definiują dany styl, część przenika się wzajemnie, dlatego warto nakreślić już na starcie co Ci się podoba, a czego wolałbyś unikać w swoim wnętrzu.

▪️Doświadczenie, to rzecz, która nierozwieralnie związana jest z pierwszym punktem na tej liście. Warto zapytać się architekta jak długo działa na rynku, ponieważ może być tak, że studio, faktycznie istnieje od 10 lat, a jednak projektem będzie zajmował się pracownik, który właśnie skończył 2 rok studiów. Z drugiej strony, możesz trafić na pracownię, która niedawno została otworzona, a jest prowadzona przez osobę, która zdobywała doświadczenie kilka lat w biurach na etacie.

▪️Teraz chyba najważniejszy podpunkt, czyli sprawna komunikacja. Myślę, że jak w każdej innej branży usługowej spotykamy osoby, z którymi „nadajemy na tych samych falach” i dużo łatwiej jest nam współpracować. Architekt wnętrz, to osoba, którą poniekąd wpuszczamy do naszego życia i pozwalamy przekraczać granice intymności, jak np. projektant musi wiedzieć o alergiach domowników. Dlatego tak ważne jest, aby relacje z osobą, która będzie projektowała Twoją przestrzeń były oparte na empatii i dobrej energii, ponieważ to podejście gwarantuje indywidualne i autentyczne zainteresowanie Twoimi potrzebami.

To tylko top 3 moje spostrzeżenia odnośnie wyboru projektanta. Wiem, że poszukiwanie architekta wnętrz, to nie lada wyzwanie, właśnie ze względu na wyżej wymienione założenia. Do tego dochodzą jeszcze zobowiązania architektów, którzy prowadzą obecnie projekty i nie dysponują miejscem w grafiku na najbliższe pół roku. Jednak warto nie spieszyć się z decyzją i przeanalizować wszystko dokładnie, aby wspólnie stworzyć idealną przestrzeń dla Ciebie i Twojej rodziny.

Możecie podzielić się jeszcze jakimiś wskazówkami przy wyborze architekta wnętrz?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *